Головна » 2023 » Травень » 12 » З днем Матері
13:28
З днем Матері

     

Щороку День матері в Україні відзначають у другу неділю травня. У 2023 році це свято припадає на 14 травня. 

   Святкування Дня матері проходить протягом року у різні дати  у більшості країн світу. Традиційно діти вітають своїх мам квітами, листівками та теплими словами. 

Історія свята Дня матері

      Початок становлення цього дня у світі припадає на ХХ століття. До цього кілька американських  активісток намагалися започаткувати День матері, проте ці ініціативи не отримували розголосу, а свято так і не закріпилося у календарях. 

    У  XIX столітті активістка Енн Джарвіс Рівз разом із чоловіком народила 13 дітей, з яких вижити вдалося лише чотирьом. Діти померли через захворювання та антисанітарні умови, які сприяли поширенню епідемій. Протягом життя Енн Джарвіс боролася з антисанітарією, займалася просвітницькою діяльністю та надавала допомогу для зниження дитячої смертності. Згодом активістка організувала в робітничих клубах День матері, аби знову ж таки сприяти покращенню санітарних норм. У започаткованих нею клубах збирали кошти на купівлю ліків та оплату послуг помічниць у сім'ях, де матері мали серйозні проблеми зі здоров'ям. 

          Після смерті Енн її донька Анна у 1907 році заснувала свято, яке світ відзначає уже понад 100 років – День матері. Цим днем Джарвіс хотіла вшанувати пам’ять про свою матір та її роботу. Історію Анни Джарвіс описує у своїй книзі доцентка історії Кетрін Лейн Антоліні із Західної Вірджинії. За її словами, сотні листів до державних установ та наполегливість Джарвіс дали свої плоди. Уже в 1914 році тодішній президент США Вудро Вільсон оголосив, що віднині друга неділя травня стає національним святом на честь усіх американських матерів. 

День матері в Україні

  Указом президента від 1999 року в Україні щороку відзначають День матері в другу неділю травня. 

          Ініціаторами запровадження та відродження Дня матері в Україні були членкині "Союзу українок" з Галичини. У 30-х роках ХХ століття вони влаштовували концерти, конференції, фестивалі, де обговорювали роль материнства у світі, а також писали статті до українських та світових газет.

У 1939 році в СРСР скасували День матері. Українці понад пів століття вони боролися за відновлення свята в Україні.  

      "Україна під час радянського сірого життя потребувала свят, які б підкреслювали не державність і уряд, а існування якогось іншого, рідного середовища".

       Старання "Союзу українок", міжнародної організації "Жіноча громада", Спілки жінок України повернули це свято в Україну на державному рівні у 1999 році. Травень обрали свідомо: в християнській вірі це місяць Пресвятої Богородиці, а католицька церква присвячує його Діві Марії.

Роль материнства у сучасному світі

Проте це свято чимало критикували. Дискусії щодо його міжнародного значення ведуть й досі, додає професорка історії.

          Роль матері у суспільстві змінюється щохвилини. Як пише Кетрін Антоліні у своїй книзі, засновниця Дня матері Джервіс вклала у це свято саме значення матері у домі, її роль у веденні господарства та вихованні дітей.

   Пам’ятати, говорити про вдячність і любов матерям треба частіше, ніж раз у рік. Проте День матері є щорічним весняним нагадуванням, наскільки важливою є роль матерів у світі і якої поваги вони заслуговують.

Категорія: Різне | Переглядів: 30 | Додав: dvnzlnht | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar