Головна » 2018 » Лютий » 1 » День пам'яті Героїв Крут
15:03
День пам'яті Героїв Крут

 Крути – наша гордість і слава,
Там соколи юні у вічність пішли.
На клич молодої держави,
Піднялися вірні сини.
Грудьми у нерівному бої,
Спинили червону орду,
З честю впали герої,

За Україну свою…

     Бій під Крутами — бій, що відбувся 16 (29) січня 1918 року на залізничній станції Крути під селищем Крути та поблизу села Пам'ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва. Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва, що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків.

     Незважаючи на те, що бій під Крутами не мав визначального воєнного значення, для українського народу він став символом героїзму і жертовності молодого покоління у боротьбі за незалежність України. Тривалий час подробиці Крутянського бою залишалися невідомими і скоріше нагадували міф: проти багатотисячного більшовицького війська український уряд безжально кинув необстріляну молодь – студентів та гімназистів. Вони хоробро билися, але всі загинули у нерівному бою. І лише через багато десятиліть після виявлення окремих документів і публікацію численних спогадів з’явилася можливість відтворити обставини бою. Проти «червоної чуми»: 29 січня 1918 року біля залізничної станції Крути, що між Бахмачем та Ніжином, зійшлися в бою загін революційних військ більшовицької Росії, який наступав на Київ, й захисники УНР. З українського боку боєм керував сотник армії УНР Аверкій Гончаренко. Участь у ньому брали чотири сотні 1-ї Київської юнацької школи ім. Б. Хмельницького та 1-ша сотня Студентського куреня Січових Стрільців (разом понад 500 вояків і 20 старшин). На озброєнні вони мали 16 кулеметів і саморобний бронепоїзд – звичайна артилерійська гармата, встановлена на залізничній платформі, гвинтівки...

    Перед військами Аверкія Гончаренка стояло завдання затримати наступ на Київ більшовицьких військ, в той час як головні українські військові сили на чолі з Симоном Петлюрою вирушили на Київ придушувати повстання на заводі «Арсенал» .

    Можна виокремити такі особливості битви під Крутами, які виділили її з-поміж інших військових конфліктів того часу та звернули увагу громадськості на неї:

- участь у битві студентів, які не мали попереднього військового досвіду (116 бійців Студентської сотні) ,

- величезна чисельна перевага більшовицького війська (500-600 воїнів під командуванням А. Гончаренка і до 6 тисяч воїнів під командуванням М. Муравйова), - великі втрати української сторони ,

- а також те, що війська Муравйова все-таки вдалось затримати, і виграти час для підписання Брестської угоди.

Сьогоднішніх захисників України народ із гордістю називає «кіборгами». Який час, такі й асоціації про героїчне. І вони своїм патріотизмом, мужністю і героїзмом гідно продовжують славетну історичну військову традицію наших предків .

У національній пам’яті України гідне місце належить Осипу Твердовському (герой Крут),
Гончаренко Аверкію Матвійовичу (українському військовому, командиру українських частин у бою під Крутами) ,
Піпському Григорію ( учасник бою під Крутами, розстріляний більшовиками. Відомий як той, що перед розстрілом зачав співати «Ще не вмерла Україна») ,
Лоському Ігору Костянтиновичу (герою Крут) .

      В ЛНХТ 29 січня відбувся традиційний захід до Дня пам'яті Героїв Крут. Захід підготувала викладач Кравцова Вікторія Миколаївна зі студентами групи 1-ТОР. Звучали вірші, були показані цікаві тематичні відео. Викладач історії Кириченко Світлана Володимирівна підготувала захоплюючу розповідь про відвідування станції Крути в 2017 році. Студенти групи 3-ТОР мали змогу подорожувати Україною в рамках проекту «Труханівська Січ. Потяг Єднання». Однією з зупинок Потягу стала станція Крути. Студенти відвідали музей, брали участь у флешмобі .

     Викладачі зазначили, що нинішнім студентам пощастило народитися в вільній, незалежній Україні, мати вільне мислення та самим творити майбутнє своєї Батьківщини !

     Битва під Крутами – один із важливих сюжетів сучасної української історичної пам’яті. «Коли стають до зброї діти, Народ цей — не перемогти!»

На жертовню поклали
Свої молодії життя.
Приклад відваги подали,
Слава героїв жива!

Категорія: Студентське життя | Переглядів: 131 | Додав: dvnzlnht | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar