Головна » 2023 » Травень » 8 » День Європи в Україні
20:53
День Європи в Україні

З 2003 року в третю суботу травня в Україні відзначався День Європи відповідно до Указу Президента № 339/2003 від 19 квітня 2003 року. Відсьогодні цей Указ втратив чинність  і вступив в силу Указ Президента України № 266/2023 від 8 травня 2023 року «Про День Європи», в відповідності до якого щороку 9 травня Україна відзначатиме День Європи спільно з державами Європейського Союзу.

Відправною точкою на шляху до встановлення Дня Європи вважається Декларація Шумана.

9 травня 1950 року в Парижі міністр закордонних справ Франції Робер Шуман закликав Францію, Німеччину та інші європейські країни об’єднати їхні вугільну та сталеливарну галузі промисловості (основи нарощування військової техніки) та віддати їх в управління нової наднаціональної структури. Це стало «наріжним каменем Європейської федерації». Завдяки об’єднанню економічних зусиль і розподілу досягнутих результатів європейські країни уникнули накопичення військової могутності одна проти одної, що і забезпечило мир в Європі.

Три з половиною десятиліття тому на Міланському саміті 1985 лідери ЄС вирішили увічнити день проголошення Декларації Шумана та постановили щорічно відзначати «День Європи».

 

У День Європи жителі України, усвідомлюючи європейську ідентичність Українського народу, з метою зміцнення єдності народів Європи, забезпечення миру, безпеки й стабільності на Європейському континенті, засвідчують відданість ідеалам та цінностям демократії.

У День Європи ми вшановуємо європейську єдність задля миру, свободи, поваги та прогресу. Сьогодні мільйони людей по всьому європейському континенту єдині у сподіваннях, прагненнях та вірі в перемогу України. Думкам вони на фронті – біля тих, хто в бою; на окупованих територіях – біля тих, хто чинить спротив окупантам; у затишних європейських містах – біля тих, кого роз’єднала війна; в Україні – біля тих, хто живе під постійним тиском з боку ворога.

За наші спільні цінності свободи та демократії билися та досі б’ються Буча, Херсон, Маріуполь, Харків, Бахмут… Це все – Україна. Це все – Європа. Саме там, по лінії зіткнення, проходить межа між вільним європейським майбутнім та авторитарним імперським минулим, яке існує в парадигмі «сфер впливу», «історичної місії» та «руського міра».

Там іде війна з ордою, яка насміхається над досягненнями демократичного світу та спотворює фундаментальне розуміння добра та зла. Війна йде вже дев’ятий рік, але останні її 440 днів остаточно змінили Європу. Вони шокували страченими українськими військовими, замученим цивільним населенням, викраденими українськими дітьми, понівеченими містами, розбитою інфраструктурою, пограбованими культурними пам’ятками та знищеною природою.

Ці 440 днів також міцно з’єднали Європу та Україну. Наші союзники озброюють нас, приймають на лікування та реабілітацію поранених захисників та захисниць, надають фінансову та технічну допомогу. Національні парламенти та правозахисні групи стали майданчиками для підвищення обізнаності про військові злочини Росії та просування ідеї необхідності покарання злочинців. Європейці надають прихисток українцям, збирають гуманітарну допомогу, приїздять в українські міста та власними руками допомагають їх відбудовувати. Волонтери з усього світу зараз знаходяться в Україні – воюють, лікують, пишуть правду про війну.

Європа підтримала Україну у її боротьбі за моральні принципи та правові норми, які сформували наш континент після Другої Світової Війни та на які зараз наведений російський приціл. Україна вистояла і довела, що без неї євро-атлантична безпека, демократія та солідарність будуть вразливими та крихкими.

Наша європейська єдність – це наше теперішнє та наше майбутнє! Величезне значення має об’єднання майбутніх зусиль для подолання катастрофи, яку принесла Росія. Ми маємо бути єдиними у нашій наполегливості віднайти правосуддя для жертв російської агресії. Ми маємо бути єдиними у нашому бажанні зміцнювати колективну безпеку від загроз популістів, світових диктаторів та їх пропаганди. Ми маємо бути єдиними у нашій рішучості контролювати виконання діючих санкцій та, за необхідності, розширювати їх перелік.

Ми маємо разом тиснути на Росію для повернення до дому українських дітей. Ми маємо разом віднайти механізми для відшкодування Росією усіх нанесених збитків Україні, її громадянам, економіці та природі. Ми маємо разом модернізувати формат міжнародної співпраці, щоб у жодного агресора не було можливості головувати у найвпливовіших організаціях та лицемірно розмірковувати про мир.

Це колосальний шлях, який має пройти Україна у складі міцної, об’єднаної та розширеної Європи! Але спочатку буде наша Перемога!

До речі. У 1887 році в Закарпатті (яке тоді перебувало у складі Австро-Угорщини) у Верхнетісянській улоговині на правому березі Тиси було встановлено двометровий геодезичний знак, що позначає географічний центр Європи. Координати цього географічного центру Європи: 47°563" північної широти і 24°1130" східної довготи.

З 2023 року День Європи в Україні відзначається 9 травня.

 

Категорія: Різне | Переглядів: 26 | Додав: dvnzlnht | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar